Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  GLAS OCH KERAMIK / Keramik och porslin / Jardiniere 8258046



*

nr 825 8046


Jardiniere

Rörstrand, majolika, längd: 46 cm


Kondition: skador

Utrop:

800 kr

Såld:

300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 6 maj 2013
kl 18:28:16


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
3/5 19:38:28 1      Vinnande bud



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Rörstrand
AB Rörstrands Porslinsfabrik. Sveriges äldsta konstindustriella företag. Grundades på Norrmalm i Stockholm 1726.
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: blomkruka jardiniere keramik kruka majolika rörstrand skandinavien sverige
  • 6538 Ã„gghöna
    Italien + burk med lock, (hund). Höjd: 19-20 längd..//
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 19:03
  • 6613 Bojaner
    2 st, Kina. Höjd: 15-19 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:19
  • 6757 Dosa
    porslin och mässing. Diameter: 15 cm
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:53
  • 6066 Fat
    + skålar, 6 delar, Imaridekor, Kina & Japan, Dia 1..//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 20:13
  • 6166 Fat
    4 st, Kina/Japan. Diameter: 21-41 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:57
  • 6643 Fat
    Mateus, Portugal, porslin. Diameter: 42 cm
    Aktuellt bud: 300 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    12 jan kl 18:31




Ladda ner broschyr